Naše škola 4. září očima fotografa

O průběhu slavnostního přijetí nových prvňáčků a předání školní družiny, které se konalo v pondělí 4.9.2017 od 9 hodin, jsme psali na jiném místě. Ale protože šlo z pohledu školy i obce o velmi výjimečnou událost, vrácíme se k ní znovu.

Devět nových prvňáčků bude mít svoji vlastní třídu, v novodobé historii naší malotřídní školy je to poprvé, kdy na škole byly otevřeny tři třídy. Jejich třída je v místnosti, kde dosud sídlila školní družina.

Ta se po mnoha letech a velmi zdařilé rekonstrukci vrátila do podkroví budovy. První myšlenka obnovit prostory družiny se objevila s dokončenou opravou schodiště na podzim 2014. Poté přišlo na řadu "papírování" a jiné "úřednické" překážky, které se naštěstí povedlo překonat. V červenci 2016 jsme úspěšně požádali o dotaci z Fondu Ústeckého kraje. V září byla téměř roční rekonstrukce, která probíhala za plného provozu školy, zahájena. Na proměně družiny se podílelo mnoho řemeslných profesí, a že odvedly kus dobré práce, je na výsledku znát. Byla kompletně opravena bývalá školní družina, upravily se dvě podkrovní místnosti jako přiruční sklady, do družiny byla vyrobena nová kuchyňka a nakoupil se nábytek. Instalovaly se stropní světlovody Solatube a zvukopohltivé podhledy - tyto technické vychytávky, které se realizovaly kvůli hygienickým požadavkům, nakonec výrazně přispěly k vyššímu komfortu místností. Do kompletní rekonstrukce byla zahrnuta také prostorná chodba, vznikly tak reprezentativní prostory, na něž najde škola správné využití. Celkové náklady na obnovu školní družiny byly téměř 1 mil. Kč, z toho 300 tis. Kč přispěl Ústecký kraj.

Podle reakcí dětí a hlavně nadšení naší "paní Vych" Ivy Netukové, které se nedá skrýt, věříme, že se nová družina "uživatelům" líbí!

A do třetice ještě jedna zmínka k budově ZŠ a MŠ, tou je provedená oprava herny mateřské školy. Oprava, která zahrnovala nové štuky, malby, elektřinu s osvětlením a podlahu, se zvládla během dvouměsíčních prázdnin. Instalovaly se opět zvukopohltivé podhledy, což možná ti školkoví mrňousci neocení, ale paní učitelky si je nemohou vynachválit. Hernu si "převzaly" děti v pondělí 4.9.2017. Náklady ve výši 200 tis. Kč byly hrazeny z rozpočtu obce.

Na závěr si vypůjčíme větu z proslovu starosty obce pana Ing. Romana Forfery při slavnostním předání nové družiny: "V investicích do školy vidíme budoucnost naší obce". Vysvětluje zájem všech zastupitelů o školu a jednohlasnou podporu s provedenými investicemi.

 

Dopoledne 4.9.2017 nám pomohl na fotografiích zachytit fotograf Lukáš Černý z Děčína. Proklikem na tento odkaz si můžete reportáž z prvního zářijového dne v Základní škole a Mateřské škole Rybniště prohlédnout, případně fotky stáhnout.